اره گرد ب چیست

اره گرد بر

اره گرد بر

دانستن این که کار اره گرد بر چیست جذاب است

همه چیز در باره اره گردبر

در کارهای نجاری از وسایل برش چوب مختلفی استفاده می شود. این وسایل به دو گروه دستی و برقی دسته بندی می شوند. وسایل دستی نیاز به نیروی زیاد بدنی دارند و برای اغلب کارها از اره ها برقی استفاده می شود. در بین انواع اره های برقی اره گردبر وسیله ای است که با سرعت و دقت بالایی می تواند در کار برش چوب مورد استفاده قرار گیرد. البته لازم به ذکر است که در برش برخی از فلزات مانند آلومینیوم نیز این اره مورد استفاده قرار می گیرد.

اره گردبر چیست؟ وسیله ای است که برای برش چوب، ام دی اف، پروفیل و ... به کار می رود و از ضروریات کارگاه های نجاری محسوب می شود. این دستگاه با عنوان اره نفوذی نیز شناخته می شود و می تواند برش هایی با زوایای قائمه تا 45 درجه را روی تخته های چوبی و فلزات نازک انجام دهد. اره دیسکی نام دیگر این وسیله است چرا که با استفاده از یک تیغه دیسکی کار برش را انجام می دهد. روی دیسک این دستگاه دندانه هایی با شکل های مختلف وجود دارند که کار برش را راحت تر می کنند.

کاربرد اره گرد بر

این نوع ابزار برای برش انواع مختلف اتصالات چوب در نجاری به کار می رود. در کابینت سازی نیز قسمت های مختلف کابینت قبل از استفاده توسط اره گردبر بریده می شود و آماده نصب می گردد.

قابلیت برش طولی چوب امکان استفاده از این وسیله برای ساخت آلاچیق ها و خانه های چوبی را فراهم کرده است. در کارهای پارکت و دیوارکوب نیز می توان از اره دیسکی برای برش پارکت ها در اندازه ها و اشکال مختلف استفاده کرد.  با تعویض تیغه های این دستگاه می توان از آن در برش کاری نیز استفاده کرد.

برخی از اره های موجود در فروشگاه اینترنتی ایران بوش قابلیت مکش گرد و غبار حاصل از برش را دارا می باشند و با این کار از آسیب به دستگاه تنفسی افرادی که با این وسیله کار می نمایند جلوگیری می کنند.

گونیا یکی از قسمت های این دستگاه است که کاربرد آن برای برش های هم اندازه و یک نواخت است.

انواع اره گرد بر

اره های گرد بر با توجه به عمق برشی که دارند و سرعت چرخش تیغه به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند و در هر کاری می توان با توجه به عمق کار و قدرت لازم برای برش می توان یکی از این اره ها را انتخاب کرد. انواع مختلف این وسیله در توان های 1200 وات تا 2200 وات طراحی می شوند و دور موتوری برابر با 1700 تا 5500 دور در دقیقه را دارا هستند.

تیغ اره ها معمولا زمانی که برای برش مستقیم به کار می روند در عمق بیشتری از قطعه کار را می توانند نفوذ کنند و عمق برش 90 درجه با 45 درجه این دستگاه ها 5 تا 10 میلی متر اختلاف دارد.

برخی از انواع اره گردبر دارای لیزرهایی هستند که با ایجاد خط نوری روی قطعه کار باعث دقت بیشتر در انجام برش می شوند.

اره های با تیغه 12.7 سانتی متری دارای دندانه های ریزتری هستند. اره های 16.5 سانتی برای برش تخته های سه لایه و کامپوزیتی مناسب هستند. اره های 18.4 سانتی برای برش تخته های با ضخامت 6 سانتی و بیشتر به کار می روند و قابلیت برش پروفیل های آهنی را نیز دارند.

برخی انواع اره گرد بر برقی دارای استارت نرم هستند که باعث افزایش امنیت استفاده کاربر می شود. از آپشن های دیگری که باعث افزایش امنیت استفاده از اره می شود ترمز الکترونیکی است.

امکان نصب ریل یکی از ویژگی های برجسته ای است که باعث می شود شما بتوانید یک برش دقیق را روی قطعه چوب انجام دهید. نصب ریل نیاز به گونیای چوبی برای برش صاف را از بین می برد و با زمان کمتری شما می توانید کار برش ها را انجام دهید.

تعویض تیغه اره گردبر و انواع تیغه

برای تعویض باید قمت متحرک گارد را بالا کشیده و سپس آچار آلن را روی مهره نصب شده روی تیغه قرار داده و آن را باز و تیغه مورد نظر را بسته و همانطور مهره را با آچار آلن محکم کرد و سپس فک متحرک گارد را رها نمود.

تیغه های مختلفی در سایز های مختلف روی دستگاه قرار می گیرند از جمله می توان به تیغه چوب بر معمولی، تیغه مخصوص MDF، تیغه آلومینیوم بر، و تیغه مولتی اشاره کرد که هر کدام کار مخصوص خود را انجام می دهد.

نکاتی که در زمان کار با اره دیسکی به خاطر داشته باشید

در زمان تنظیم عمق و تنظیم زاویه باید پیچ های تنظیم را به خوبی سفت کنید تا در زمان استفاده برای شما ایجاد خطر نکند.

برای گرفتن اره گردبر باید از دو دسته جلویی و دسته کلید استفاده کنید تا تسلط لازم را روی دستگاه به دست بیاورید. داشتن تسلط روی دستگاه از آسیب رسیدن به شما جلوگیری می کند. دقت داشته باشید که قبل از برخورد تیغه به قطعه کار دستگاه باید به سرعت لازم رسیده باشد.

یکی از مشکلاتی که در زمان استفاده از اره گردبر به وجود می آید لگد زدن آن است؛ این حالت زمانی پیش می آید که تیغه اره توسط قطعه در حال برش قفل می شود. درصورتی که قطعه کار یا میز کار بالانس نباشند ممکن است اره قفل شود.

در زمان استفاده از این وسیله برای برش چوب یا فلزات باید آن را در خط مستقیم به جلو حرکت دهید. حرکت غیر مستقیم می تواند باعث به وجود آمدن فشار بیش از اندازه به اره شود. این کار باعث گرم شدن موتور شده و موجب لگد زدن اره نیز می گردد.

شرکت های تولید کننده

شرکت های اصلی برند مانند:

  • بوش
  • متابو
  • آاگ
  • ماکیتا
  • دوالت

شرکت هایی که به چین سفارش می دهند و در ایران فعالت می کنند مانند:

  • رونیکس
  • توسن
  • دی سی ای
  • الیت
  • NEK

وخیلی از شرکت های کوچک و بزرگ در این زمینه فعالیت دارند

نظرات

 
 
Captcha