صفحه برش چیسن

صفحه برش

صفحه برش

بررسی صفحه سنگ ها و مقایسه صفحه سرامیک بر و گرانیت بر

معرفی انواع صفحه برش و مقایسه برش گرانیت و سرامیک


در کارهای صنعتی، کارگاه ها و ساخت ساختمان ها وسایل مختلفی بریده می شوند. برش لوله ها، میلگرد، کاشی و … توسط سنگ فرز انجام می شود. در فرز از صفحه برشی که با سرعت خیلی بالایی می چرخد و وسایل را برش می دهد. انواع صفحه برش برای انجام برش بر روی آلومینیوم، آهن، سرامیک، چوب و … استفاده می شوند.
نحوه عملکرد صفحه برشی به این صورت است که ذرات سایشی که در ساختار آن وجود دارد با سرعت زیادی بر روی سطح مواد ساییده می شود و باعث برش آن می شود. دانه های سایشی در ترکیب با چسب و رزین مواد لازم برای ساخت صفحه برشی را تشکیل می دهند. استفاده از صفحات برشی بدون داشتن دستگاه های محرک امکان پذیر نیست.
تقسیم بندی صفحات برشی بر اساس جنس و اندازه ذرات برشی، نوع چسب و رزین آن انجام می شود و هر نو از این صفحات کاربرد متفاوتی دارد.
از جمله موادی که به عنوان ذرات سایشی استفاده می شود می توان به اکسید آلومینیوم، زیرکونیوم، سرامیک و کاربید سیلیکون اشاره کرد.
اکسید آلومینیوم ماده ای است که ساختار محکمی دارد و از آن برای برش فولاد و آهن استفاده می شود. با ترکیب زیرکونیوم و اکسید آلومینیوم می توان فولادهای سخت را نیز لایه برداری کرد. انواع صفحه برشی متناسب با کاری که این صفحات انجام می دهند شامل موارد زیر است.

سایز بندی ذرات صفحات برشی


ذرات سایشی تشکیل دهنده این وسایل روی عملکرد آن تاثیر زیادی دار به طور مثال صفحاتی که از ذرات کوچک اری ساخته می شوند قابلیت برش ظریف تری را دارند و می توانند در کارهای دقیق تر مورد استفاده قرار گیرند. اما صفحات برشی با ذرات سایش ریز تر برای کارهایی که نیاز به ظرافت کمتری دارند ولی نیاز است با سرعت بیشتری برش انجام شود استفاده می شوند.
شماره هایی بر روی صفحه برشی نوشته می شود که نشانگر اندازه ذرات برشی است. این شماره ها معمولا از ۱۰ شروع می شوند و با ریز تر شدن اندازه ذرات این اعداد افزایش می یابند. در واقع این اعداد نشانگر تعداد ذراتی هستند که در سطح مشخصی از صفحه قرار گرفته اند بنابراین هر چقدر تعداد لین ذرات در یک سطح مشخص زیاد باشد اندازه آن کوچک تر خواهد بود.

صفحه برش پروفیل


این صفحه برشی که بر روی پروفیل بر نصب می شود قابلیت برش پروفیل هایی مانند آهن و قوطی را دارد که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از صفحات برشی قطری در حدود 350 میلی متر و ضخامتی برابر با 2.9 میلی متر دارند.
صفحه آسفالت بر و بتن بر
صفحه برش بتن بر یکی از سرسخت ترین انواع صفحات برشی سنگ فرز که در بازار وجود دارد نوع بتن بر آن است که برای برش بتن و آسفالت قابل استفاده است.
صفحه برشی آسفالت بر شبیه صفحات برشی بتن بر است و برای برش آسفالت جاده ها طراحی شده است.
صفحه برش الماسه چوب و الماسه ام دی اف
صفحات برشی الماسه چوب و ام دی اف دارای دندانه هایی هستند که به کمک آنها انجام برش روی چوب با دقت و سرعت بیشتری انجام می شود. این نوع از دیسک های برشی بر روی اره گرد بر و فارسی بر نصب می شوند و برای برش چوب و ام دی اف استفاده می شوند. تفاوت این دو نوع صفحه برشی در تعداد دندانه های آنها است. با توجه به حساسیت ام دی اف تعداد دندانه های این نوع صفحه برشی بیشتر است. این صفحات در اندازه های ۲۵۰، ۳۰۰ و ۳۶۰ میلی متر در سایت ایران بوش به صورت اینترنتی به فروش می رسند.

صفحه ساب و سنباده


این نوع صفحه که بر روی سنگ فرز نصب می شود برای سایش سطوح مختلف قابل استفاده هست و سرعت سنباده زنی را بالا می برد. از این نوع سنگ برای برداشتن لایه های رنگ روی قطعات مختلف می توان استفاده کرد.
صفحه ساب برای ایجاد سایش بر روی قطعات مختلف از صفحه ساب استفاده می شود این ابزار برشی برای انجام سیقل و پرداخت روی فلزات قابل استفاده است. صفحه سنباده نیز مانند صفحه برش ساب برای سنباده زنی بر روی فلزات و چوب استفاده می شود.
صفحه برش فلاپ از سنباده هایی که در کنار هم قرار گرفته اند تشکیل شده است.

نکات ایمنی در استفاده از صفحات برشی


این ابزارها باید به خوبی بر روی سنگ فرز محکم شوند و در زمان تعویض آن، دستگاه باید از برق جدا شده باشد.
هرگز نباید صفحاتی را که دارای ترک یا شکستگی هستند در کار برش مورد استفاده قرار داد.
نباید صفحات برشی طراحی شده برای یک کار خاص را در کار دیگر مورد استفاده قرار داد چرا که صفحاتی که مثلا برای برش چوب ساخته شده اند از استحکام لازم برای برش فلزات برخوردار نیستند.

مقایسه صفحه برش سرامیک بر و گرانیت بر


با توجه به حساسیت برش سرامیک و کاشی نیاز است تا از تیغه ای برای این کار استفاده شود که به صورت دقیق و باریک آن را برش دهد و باعث ایجاد ترک و به وجود آمدن پریدگی در اطراف محل برش نشود. به همین دلیل برای این کار از دیسک هایی با تیغه الماسه یک پارچه استفاده می شود.
سنگ گرانیت دارای سختی زیاد تری نسبت به سایر انواع وسایلی است که توسط سنگ های فرز بریده می شود و به دلیل قیمتی بودن آن و خطر آفرین بودن ذرات آن که در زمان برش پراکنده می شود نیاز است تا از یک تیغه محکم تر نسبت به سایر انواع استفاده شود.
صفحه برش گرانیت بر به طور معمول از جنس هاس سختی مانند الماس ساخته می شود. این دیسک دارای تیغه هایی از جنس الماس هستند که ضربه های حاصل از سنگ گرانیت را تحمل می کنند و کند نمی شوند. به دلیل تیزی زیاد این تیغه ها باعث پرتاب شدن سنگ ریزه های حاصل از برش سنگ نمی شوند. البته همیشه در زمان استفاده از این تیغه ها برای برش گرانیت باید از وسایل حفاظتی مخصوص برش گرانیت مانند عینک استفاده کنید.
صفحه برش گرانیت بر عمدتا از فولاد آلیاژی با استحکام پیچشی و استحکام برشی بالا ساخته می شود.
صفحه برشی سرامیک بر باید به گونه ساخته شود که از ایجاد پر در اطراف محل برش و رنگ پریدگی کاشی ها جلوگیری کند.

نظرات

 
 
Captcha