سشوار صنعتی

معرفی سشوار صنعتی

معرفی سشوار صنعتی

سشوار صنعتی و کاربرد های آن

معرفی و بررسی سشوار صنعتی


برای انجام کارهای صنعتی که نیاز به گرما دارند از سشوار صنعتی استفاده می شود. سشوار صنعتی ساختار و کارکردی شبیه به سشوار آرایشی دارد و باد گرم تولید می کند. دمای جریان هوایی که این وسیله تولید می کند بالا بوده و از ۵۰ تا ۷۰۰ درجه سانتی گراد متغیر است و به همین دلیل برای کارهای صنعتی به کار می رود‌. این دستگاه برای مصارف خانگی نیز قابل استفاده است و می توانید آن را برای لوله کشی، کندن رنگ دیوارها و ... به کار ببرید.
روش کار
میزان باد خروجی و دمای سشوار صنعتی قابل تنظیم است. برای تولید گرما در این  نوع از ابزارها از المنت استفاده می شود. المنت برق را از شبکه می گیرد و گرما تولید می کند. از یک نوع موتور دمنده نیز برای تولید باد در داخل این دستگاه های صنعتی بهره برده شده است. موتور نیز برق وارد شده را تبدیل به حرکت دورانی و باد می کند.

دلیل استفاده از سشوار صنعتی چیست؟


روش معمول گرم کردن اجسام که ایجاد شعله است در برخی از جاها باعث آسیب رسیدن به قطعه کار می شود. شعله مستقیم می تواند باعث سوختن مواد پلاستیکی شده و خواص آن را تغییر دهد. سشوارهای صنعتی با توجه به اینکه با باد گرم کار می کنند از رسیدن آسیب به سطح قطعه کار جلوگیری می کند.

 سشوار صنعتی چه کاربردی دارد؟


این ابزار برای اتصال لوله های پلاستیکی کاربرد دارد و به وسیله آن می توان این لوله ها را خم کرد و در مسیر مششخص هدایت کرد. در صنعت بسته بندی نیز می توان از این نوع سشوار برای شیرینگ پک استفاده کرد در شرینگ کردن پلاستیک نازکی روی محصول کشیده شدد و با سشوار صنعتی گرم می شود تا نرم شده و به خوبی محصول را درون خود نگه دارد. کندن روکش هایی که با چسب های صنعتی چسبانده شده اند با کمک این وسیله قابل انجام است. کسانی که می خواهند رنگ وسایل مختلف را عوض کنند می توانند با این محصول رنگ قدیمی را بردارند و رنگ جدید را جایگزین کنند.
از دیگر کاربردهای سشوار صنعتی می توان به یخ زدایی از یخچال ها اشاره کرد. یخ و برفک کارایی یخچال را کاهش می دهند و نیاز است تا با گرما دادن این یخ ها را از بین برد. برای چسباندن طلق روی شیشه جهت دودی کردن آن نیز از این نوع سشوار استفاده می شود. در صافکاری زمانی که بخواهند از دستگاه های مکنده برای صاف کردن تو رفتگی روی بدنه خودرو استفاده کنند با یک سشوار صنعتی محل مورد نظر را گرم می کنند.
لحیم کاری از دیگر استفاده های این ابزار است. لحیم کاری نیاز به دمای بالا دارد که توسط سشوار تامین می شود. لحیم زدن بردهای الکترونیکی از جمله مواردی است که اغلب در آن از سشوار صنعتی استفاده می شود.

قطع کن حرارتی


برای اینکه دمای دستگاه از حد معینی بالاتر نرود از قطع کن حرارتی استفاده می شود. بالا رفتن دما می تواند باعث آسیب رسیدن به خود سشوار یا قطعه کار شود. روش کار قطع کن به این صورت است که پس از رسیدن دمای قسمت های داخلی به بیشینه دمایی که از قبل مشخص شده است برق قسمت گرم کننده یا المنت و موتور را قطع می کند.

تنظیم سرعت و دمای خروجی


سشوارهای صنعتی جدید که در سایت ایران بوش به فروش می رسند دارای تنظیماتی برای تغییر دما و سرعت باد خروجی هستند. تنظیمات دمایی این دستگاه ها معمولا سه یا چهار حالته است. در نوع سه حالته در سه دمای کم، متوسط و زیاد کار می کند. دمای کم این دستگاه ها اغلب 50 است و دمای زیاد همان دمای بیشینه بوده که از 600  تا 750 درجه سانتی گراد متغیر است. دمای متوسط نیز بین این دو انتخاب می شود.
جریان خروجی سشوار صنعتی در برخی مدل ها 9 حالته و بعضا 10 حالته است. این حالت ها از 150 تا 500 لیتر بر ساعت قابل تنظیم است.
اضافه شدن صفحات دیجیتالی به ساختار این نوع از سشوارها امکان تنظیم دمای آن را دقیق تر کرده است. شما می توانید دما و حجم هوای خروجی را روی صفحه نمایشگر مشاهده کنید و در صورت لزوم آن را تغییر دهید.

متعلقات دستگاه سشوار صنعتی


نازل یکی از متعلقات این دستگاه است. نازل وظیفه هدایت جریان هوای گرم بر روی قطعه کار را بر عهده دارد. نازل ها می توانند با توجه به نوع کار تغییر کنند و به همین دلیل به صورت جدا از سشوار ساخته می شوند و قابل تعویض هستند. برای راحتی کار کاربران در برخی از مدل ها 4 نوع نازل به همراه سشوار به خریداران تحویل داده می شود.
محافظ نازل متعلقات دیگر این نوع سشوار است که در زمان خرید در برخی موارد به همراه دستگاه به شما تحویل داده می شود و برای جلوگیری از برخورد نازل به قطعه کار ساخته شده است.
آیا سشوار صنعتی برای جوشکاری پلاستیک قابل استفاده است؟
برای مخازن و تانکرهای پلاستیکی که ممکن است دچار شکستگی یا سوراخ شوند می توان از این نوع دستگاه های حرارتی جهت جوشکاری استفاده کرد. این ابزارهای صنعتی می توانند با افزایش دمای پلاستیک موجب آب شدن و اتصال دو قطعه پلاستیکی شوند. وسایلی که از پلی اتیلن ساخته شده اند در محدوده دمایی که این سشوارها تولید می کنند به صورت مایع در می آیند و قابلیت جوشکاری پیدا می کنند. سپر خودروهایی که از پلاستیک ساخته می شوند از جمله مواردی هستند که به صورت مکرر دچار شکستگی می شوند و می توان به کمک این وسیله آن را تعمیر کرد.

نظرات

 
 
Captcha