اره افقی بر

اره افقی بر

کاربرد های افقی بر و معرفی آن

اره افقی بر چیست و چه کاربردی دارد


اره افقی بر وسیله ای است که با برق کار می کند و برای برش موادی از جنس های چوبی،‌ فلزی و حتی مصالح ساختمانی به کار می رود. تیغه اره افقی بر کاملا مسطح بوده و با تیغه های دستگاه هایی مانند اره عمود بر متفاوت است. این دستگاه کاربردهای زیادی در مشاغل مختلف دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

مکانیزم عملکرد اره افقی بر


این نوع اره به کمک تیغه ای که به صورت افقی قرار گرفته کار برش را انجام می دهد. تیغه اره افقی به صورت رفت و برگشتی حرکت می کند و با ساییده شدن دندانه های این تیغه به جسمی که در حال بریده شدن است کار برش انجام می شود. موتور قدرتمندی که درون این نوع دستگاه ها قرار می گیرد انرژي الکتریکی را گرفته و توسط مکانیزم هایی که دارد به حرکت رفت و برگشتی تیغه تبدیل می کند. به دلیل فشار زیادی که در زمان برش روی تیغه اعمال می شود نیاز است تا موتور و اجزایی که توان را از آن به تیغه انتقال می دهند استحکام بالایی داشته باشند.
با توجه به اینکه تیغه معمولا به صورت مستقیم به قسمت گیربکس متصل می شود برای جلوگیری از تجمع گرد و غبار در قسمت گیربکس از روش هایی مانند عبور دادن باد استفاده می گردد.

کاربرد اره افقی در لوله کشی


به کمک اره افقی بر می توان لوله هایی قدیمی را که نیاز به تعویض دارند برید و از محل خود خارج کرد. همچنین بعد از اندازه زدن لوله های جدید با سرعت و دقت بالایی می توانید با این نوع از اره لوله ها را برش دهید. اره های افقی قابلیت برش لوله های پلیکا و پلی اتیلن را دارند.
در صورتی که اره انتخاب شده قابلیت برش بتن را داشته باشد می توانید برای باز کردن قسمتی که قرار است لوله از آن عبور کند نیز از آن استفاده کنید. مثلا یک سوراخ در داخل دیوار ایجاد کنید و لوله را از آنجا عبور دهید.

کاربرد در آهنگری


برخی از انواع این اره به گونه ای ساخته می شوند که قابلیت برش فلزات را نیز دارند. در زمان استفاده از آن برای برش فلزات باید دقت کنید که تیغه برای فلز مناسب باشد و ضخامت فلز را نیز در این زمینه در نظر بگیرید. اره افقی فقط می تواند صفحات فلزی با قطر محدود را برش دهند. برای ارزیابی ضخامت فلزی که انواع اره ها می توانند برش دهند به سایت ایران بوش مراجعه کنید و مشخصات هر محصول را بخوانید.

آیا در کار تخریب نیز می توان از اره افقی بر استفاده کرد؟


با توجه به اینکه این اره ها اغلب قابلیت برش مصالح ساختمانی از جمله آجر، سیمان و گچ را دارند به صورت محدود می توان از آن برای برش دیوارها استفاده کرد.

اره افقی بر در نجاری


یکی از کارهایی که به صورت گسترده در آن می توان از اره افقی استفاده کرد شغل نجاری است به گونه ای که حتی می توانید چوب هایی با ضخامت 30 سانتی متر را نیز به کمک این وسیله برشی ببرید. با توجه به وزن سبک و قابلیت جابجایی بالایی که این دستگاه دارد به خوبی می توان از آن در جاهایی که امکان انتقال چوب قطعه کار به روی اره میزی وجود ندارد استفاده کرد.

ساخت ماکت های سه بعدی


ماکت های سه بعدی را اگر بخواهید در اندازه های بزرگ بسازید یکی از بهترین وسایل برشی اره های افقی بر هستند. اگر قسمتی از قطعه کار وجود دارد که باید در خط راست بریده شود و قسمت منحنی ندارد بهترین انتخاب کاربرد اره های افقی است. تیغه تخت این دستگاه موجب می شود برش به صورت مستقیم و در خط راست پیش روی کند.

برش وسایل پلاستیکی


وسایل پلاستیکی امرزوه فقط یکسری لوازم نازک و کم دوام نیستند، به کمک پلاستیک ابزارهای مختلفی ساخته می شود و به عنوان ظرف و قالب در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. اگر شما نیز یک کارگاه ساخت لوازم پلاستیکی دارید و برای برش و شکل دهی این ظروف نیاز به یک وسیله برشی برقی دارید می توانید یک اره افقی را برای  کار خود برگزینید.

انواع برقی و شارژی اره افقی


اره های افقی در دو مدل برقی و شارژی تولید می شوند. انواع شارژی آن برای کارهای سبک و دم دستی مناسب است و همچنین می توان آن را در محل هایی که دسترسی به برق شهری وجود ندارد استفاده کرد؛ اما اگر می خواهید به صورت حرفه ای و برای کاربردهای سنگین یک اره تهیه کنید بهتر است نوع برقی یا همان سیمی آن را انتخاب کنید تا برای مدت طولانی بتوانید آن را مورد استفاده قرار دهید.

یک اره همه کاره بخرید


همانطور که تا اینجا متوجه شدید این ابزار برای برش هر چیزی کاربرد دارد به همین دلیل است که خیلی از صنعتگران آن را با عنوان اره همه کاره می شناسند که هم در سیم کشی قابل استفاده است و هم می توانید آن را در کارگاه های مونتاژ قطعات پلاستیکی استفاده کنید. شاید باورتان نشود اما از اره همه کاره در قصابی نیز برای برش گوشت یا استخوان استفاده می گردد.

راهنمای خرید اره افقی بر


در زمان خرید این محصول باید به قدرت موتور و سرعت حرکت تیغه دقت کنید. این پارامترها در ابزاآلات برقی موهم هستند. اره هایی برقی در دو نوع سرعت متغیر و سرعت ثابت تولید می شوند. نوع سرعت متغیر برای کارهایی که نیاز به سرعت های متفاوت تیغه دارند و مواد با جنس های مختلفی در آن بریده می شود کاربرد دارد.
داشتن کیف حمل یکی از امتیازیاتی است که در زمان خرید ممکن است برای شما مهم باشد. از دیگر ویژگی های یک اره افقی مناسب برای خرید این است که به صورت ارگونومیک ساخته شده باشد و باعث خستگی زود هنگام کاربر در زمان استفاده نشود.
امکان جایگزاری تیغه در 4 جهت چپ،‌ راست، پایین و بالا ویژگی دیگری است که برخی از انواع اره افقی بر دارند و در قسمت هایی که فقط امکان برش در یک جهت وجود دارد می تواند مفید باشد.

نظرات

 
 
Captcha