پمپ باد

پمپ باد

راهنمایی خرید پمپ باد پایی

راهنمای خرید تلمبه پایی یک و دو پمپ


برای خرید تلمبه پایی یکسری نکاتی وجود دارد که باید به آن توجه داشته باشید و انتخاب بهتری بین انواع یک پمپی و دو پمپ انجام دهید. برای زدن باد به لاستیک وسایل نقلیه ای مانند دو چرخه، موتور سیکلت، خودرو و ... می توان از تلمبه های پایی00 استفاده کرد. وجود این وسیله برای افرادی که در سفرهای بین شهری از خودرو استفاده می کنند و احتمال پنچری و کاهش باد تایر وجود دارد ضروری است. از دیگر استفاده های تلمبه پایی می توان به باد کردن قایق و توپ بادی اشاره کرد. به همین دلیل است که گفته می شود در زمان سفر و گردش همراه داشتن یک تلمبه واجب است.

تلمبه پایی چیست؟


تلمبه پایی متشکل از یک یا دو سیلندر است که به کمک پای فرد فعال می شوند و با جلو و عقب رفتن پیستون موجود در سیلندر باد با فشار بالا تولید می کنند. باد تولید شده از طریق والو که به لاستیک متصل می شود وارد لاستیک شده و حجم باد درون تایر افزایش می یابد.

مقایسه تلمبه پایی با دستی و الکتریکی


 تلمبه های پایی نسبت به نوع دستی فشار کمتری به ستون فقرات شما وارد می کنند و با سرعت بیشتری می توان نسبت به باد کردن لاستیک اقدام کرد. در مقایسه با پمپ بادهای الکتریکی گرچه سرعت کاری تلمبه پایی کمتر است اما به دلیل وزن کمتر و طراحی جمع و جور آن برای محل هایی که نیاز به جابجایی است و برای استفاده های شخصی بهتر است از تلمبه پایی یک یا دو پمپ استفاده شود.
قیمت تلمبه پایی نسبت به پمپ های بادی کمتر بوده و به همین دلیل است که هر شخص می تواند یک تلمبه خریداری کرده و در مواقع لازم داخل خانه یا در زمان سفر از آن برای باد کردن خودرو، موتور و دوچرخه از آن استفاده کند.
به طراحی تلمبه دقت کنید
در زمان خرید تلمبه پایی به طراحی و ساختار وسیله دقت کنید. این ابزار باید به گونه ای ساخته شود که به وسیله حالت اهرمی که ایجاد می کند قدرت پای شما را چند برابر کند و به پیستون انتقال دهد. هر چقدر طول قسمتی که پا روی آن قرار می گیرد بیشتر باشد تقویت نیروی پای شما بیشتر خواهد.
از طرف دیگر دقت کنید که قسمت تکیه گاه اهرم یا همان جایی که یک پین فنری قرار گرفته و نیروی پایین رونده پای شما را به سمت بالا تغییر جهتی می دهد قوی باشد و به مرور زمان فرسوده نشود و نشکند.

تلمبه دو پمپ یا تک پمپ بخرم؟


تلمبه های دو پمپ به دلیل اینکه دارای دو سیلندر و پیستون جداگانه هستند که هر کدام به نوبه خود باد تولید می کنند می توانند با سرعت بیشتری لاستیک خودرو شما را باد کنند.

نازل های متناسب با انواع لاستیک


قسمتی که به لاستیک متصل می شود باید به گونه ای ساخته شده باشد که بتوان از آن برای باد نمودن انواع وسایل استفاده کرد. برخی از شرکت ها برای حل این موضوع نازل های چندگانه ای را به عنوان متعلقات در زمان خرید به شما تحویل می دهند که برای آشنایی با آن می توانید به سایت ایران بوش مراجعه کنید. والوها به سه دسته شرودر، پرستا و دانلوپ تقسیم بندی می شوند.

ارگونومیک بودن تلمبه پایی


گرچه تلمبه های پایی برای حل مشکلات اسکلتی حاصل از تلمبه های دستی به وجود آمده اند اما همچنان ممکن است در طراحی آن مشکلاتی وجود داشته باشد که باعث اذیت شدن بدن شما شود. به همین دلیل است که توصیه می شود در زمان خرید آن به روش کار تلمبه دقت کنید و ببینید کدام یک از قسمت های بدن شما درگیر خواهند شد.

زیر پای شما لغزش نکند


قسمتی که پای خود را روی آن قرار می دهید باید به نحوی پوشش داده شده و زاویه داشته باشد که در زمان تلمبه زدن پای شما نلغزد. لغزیدن پا از روی تلمبه مخصوصا با فشاری که شما به آن وارد می کنید ممکن است باعث زمین خوردن یا آسیب رسیدن به شما شود.
پایه هایی تلمبی پایی نیز باید به صورت محکم روی زمین قرار بگیرند و با فشار وارد کردن شما روی زمان سر نخورند. سر خوردن تلمبه مطلوب هیچ کسی نخواهد بود و باعث از بین رفتن نیروی وارد خواهد شد.

والو نشکن و شیلنگ با کیفیت انتخاب کنید


یکی از مهم ترین قسمت هایی که در تلمبه ها تخریب می شوند قسمت والو است. این قسمت باید از مواد با کیفیتی ساخته شده باشد که در مقابل باز و بسته شدن های مکرر دچار شکستگی نشود. علاوه بر والو تلمبه، شیلنگ آن نیز جزو قسمت هایی است که بر اثر جمع و باز شدن های مکرر ممکن است دچار پارگی شود و به همین دلیل باید در خرید تلمبه پایی به کیفیت شیلنگ دقت لازم را داشته باشید. البته باید دقت داشته باشید که قابل تعویض بودن شلنگ و والو نیز برای مواقعی که خرابی اتفاق می افتد یک امتیاز محسوب می شود.

به وزن و حجم تلمبه پایی دقت کنید


با توجه به اینکه اغلب هدف از خرید این محصول گذاشتن آن در صندوق عقب خودرو و همراه داشتن آن در طول سفرهای مختلف است کوچک بودن و وزن سبک آن از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل است که توصیه می شود تلمبه ای را انتخاب کنید که فضای کمی را انتخاب کند و از جهت دیگر قابلیت جابجایی آن بالا باشد.

فشار سنج تلمبه بادی


وجود فشار سنج در تلمبه این امکان را فراهم می کند که شما بتوانید فشار بادی را که درون لاستیک است را اندازه بگیرید و بیش از اندازه لاستیک را باد نکنید. فشار باد مناسب را برای فصل های سرد و گرم می توان به کمک فشار سنج موجود در این وسیله اندازه گیری و تنظیم کرد.


نظرات

 
 
Captcha