فلز کرم وانادیوم

فلز کرم وانادیوم

ابزار ها از یک سری مواد تشکیل شده اند که استقامت هر بیانگر کیفیت آن می باشد

 

هر چه مقاومت و ماندگاری یک ابزار بیشتر باشد نشان دهنده این موضوع می باشد که مواد به کار رفته در آن ابزار دارای کیفیت بالاتری می باشد . یکی از مواد اصلی یک ابزار دستی فلز می باشد و شاید به جرعت به توان گفت که رکن اصلی ابزار دستی فلز می باشد و هر چه قدر نوع جنس و آلیاژ به کار رفته در فلز ابزار خوب باشد آن ابزار دارای مقاومت و استقامت بالاتری می باشد و مدت زمان بیشتری می توان از آن استفاده کرد .

ابزار های دستی از فلزات مختلفی تهیه و تولید شده اند از قبل آهن ، فولاد و ترکیبات دیگر آن که دارای سختی خود می باشند .

فولاد یکی از سخت ترین فلزات موجود می باشد که با ترکیب با برخی از فلزات دیگر قابلیت سخت تر شدن دارد به گونه ای که سختی آن چند برابر می شو از جمله آن گروه ثابت کننده های فاز گاما می باشد (cr,V,mo,bi) می باشد . فلز فولاد ساختاری شبی به مکعب داردو اگر با فلزی که با آن سازگار نباشد اتم آن فلز در بین هر ضلع مکعب قرار می گیردو باعث شکنندگی فولاد می شود و فواد را سست می کند . ولی هر گاه با هر یک از 4 فلز گروه فاز گاما ترکیب شود و در اصطلاح واکنش درستی انجام داده و اتم این 4 گروه در داخل هر یک ازمربع های مکعب فولاد قرار گرفته و باعث استحکام فولاد می شود . این امر باعث می شود که هر یک از اضلاع فلز آهن هم منعطف و استحکم بالا تری پیدا می کند .

از طرفی وقتی فلز آهن را به یک درجه حرارت خاص می رسانیم شکل آن از حالت 4 ضلهی به صورت یک هگزا( 6 ضلعی ) تبدیل می شود و کشیده تر می شود ووقتی وانادیم به آن (V) اضافه می کنیم این 6 ضلعی به صورت ساختار آن محکم تری در آمده و در برابر ضربات دارای استحکام بیشتری می شود .

مشخصات کلی وانادیوم

وانادیوم عنصری فلزی با عدد اتمی ۲۳؛ در گروه VB و در دوره چهارم قرار دارد جرم اتمی ۵۰٫۹۴؛ ظرفیتها ۵،۴،۳، و۲ دارای دو ایزوتوپ طبیعی است

جامد شکل پذیر به رنگ نقره‌ای سفید. در آب نامحلول؛ در برابر خوردگی مقاوم است، اما در اسیدهای: نیتریک، هیدروفلوریک و سولفوریک غلیظ محلول است؛ با بازها واکنش می‌دهد و تشکیل واناداتهای محلول در آب را می‌دهد. جرم حجمی ۶٫۱۱؛ نقطه ذوب ۱۹۰۰ C نقطه جوش ۳۰۰۰ c هم مانند فلز و هم غیر فلز عمل می‌کند و ترکیب‌های کمپلکس گوناگونی می سازد. به عنوان فلز غیر سمی است .

 نکته انتهایی این که توجه داشته باشید که برخی از بند ها در شرح خود شاید از کلمه وانادیو و مبونیوم استفاده نماید ولی این به آن معنا نیست که فلز در آلیاز ترکیب شده است بلکه فقط روکشی از این فلز را استفاده کرده اند . و استقامت زیادی ندارند .

 

 

 

نظرات

 
 
Captcha