چطور از کارواش بهره بگیریم

کارواش چیست

کارواش چیست

برای تمیز کردن سطوح مختلف از ابزار های مختلف می توان استفاده کرد از جمله این ابزار کارواش می باشد

کارواش چیست و نحوه درست استفاده از آن

آلودگی‌های موجود در وسایل صنعتی و خانگی باعث از بین رفتن زیبایی و کاهش عمر این وسایل می شود. این لکه ها می تواند باعث ایجاد بیماری در انسان ها نیز شود. رفع این کثیفی ها کار ساده ای نبوده و بعضا باید ساعت ها وقت بگذارید و با آب و مواد شوینده آن را بشویید. بسیاری از این آلودگی ها به این روش قابل رفع شدن نیستند یا با استفاده از دست نمی توان به تمام قسمت های وسایلی مانند خودرو دسترسی پیدا کرد.

کارواش وسیله ای است که استفاده از باعث می شود تا به راحتی بتوانید کثیفی ها را پاک کنید و اتومبیل تمیزتر و زیباتری داشته باشید. کارواش ها آب را با فشار و سرعت بالایی به سمت ذرات زاید موجود بر روی بدنه تجهیزات مختلف هدایت می کنند و این ذرات را از روی آن جدا می کنند. فروشگاه اینترنتی ایران بوش برای راهنمایی بیشتر مشتریان خود جهت خرید و استفاده بهتر از کارواش این مقاله را منتشر می کند.

انواع کارواش

این نوع از وسایل از نظر حجم کاری به دو سری صنعتی و خانگی تقسیم بندی می شوند. در صورتی که می خواهید برای شستن خودروی خود و برخی کارهای سبک دیگر از این محصول استفاده کنید توصیه ما استفاده از کارواش خانگی است. نوع صنعتی این محصول می تواند فشار بالای آب را برای شستشو تامین نماید و ساعات کاری بیشتری را کار کند.

نوع فشار قوی این وسیله نیز وجود دارد که حتی قابلیت برش برخی فلزات را نیز دارد و از آن برای تخریب بتن، لایه برداری و ... استفاده می شود.

کارواش خانگی از 100 بار فشار تا 180 بار وجود دارد که دارای دبی های مختلف می باشد. همچنین هرچه فشار بار دستگاه بیشتر شود میزان قدرت آن نیز تغییر می کند. کارواش های معمولی و یا همان خانگی در پکیج های مختلفی در بازار ارائه می شود که دارای نازل ها و متعلقات گوناگونی می باشد که شرکت های تولید کننده بر اساس خواسته مشتری در هر بسته قرار می دهند به عنون مثال در یک مدل می تواند 3 پکیج شرکت ارائه دهد. با یک نازل ، با 2 نازل ، با نازل کامل همراه شامپو و این خریدار هست که بنا به نوع نیاز خود هر یک را که بخواهد لنتخاب  نمی کند. ولی به صورت کلی 2 تازل در قالب کارواش های حرفه ای اروپایی وجود دارد که یکی برای شستشو که دارای بار کم و دیگیری برای جرم زدایی است و نهایت بر را به ما می دهد. البته مدل هایی هست که می توانید نازل را کنترل کرد و فشار را کم یا زیاد کرد.

بخش‌های تشکیل دهنده کارواش

کارواش یکی از تجهیزات پیچیده ای است که برای انجام وظیفه خود در تولید جریان آب فشار بالا از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. مهم ترین قسمت کارواش که قلب تپنده آن نیز محسوب می شود پمپ است. پمپ قسمتی است که آب فشار پایین را از مخزن یا شیر آب می گیرد و با فشار بالایی به سمت بیرون می فرستد. پمپ ها به شیوه های پیستونی، دورانی، خارج از مرکز و ... ساخته می شود. پمپ ها پیستونی از بهترین انواع پمپ هستند که در ساخت کارواش ها مورد استفاده قرار می گیرند.

موتور قسمتی از کارواش است که وظیفه تبدیل انرژی الکتریکی به دورانی را بر عهده دارد و باعث چرخش پمپ می گردد. لوله ها و شلنگ ها نیز آب تحت فشار را از پمپ گرفته و به لنس می رساند. این شلنگ ها از جنس های مقاوم در برابر فشار و پیچ خوردگی ساخته می شوند.

لنس قسمت فلزی انتقال دهنده آب تحت فشار است و برای جلوگیری از زنگ زدگی از فولاد ضد زنگ تولید می شود. معمولا بر روی لانس شیری وجود دارد که مقدار دبی یا فشار توسط آن تنظیم می شود.

نازل قسمتی است که در نوک لانس قرار می گیرد و شکل پاشش آب را تعیین می کند. در صورتی که نوک نازل کوچک باشد سرعت آب خروجی زیادتر خواهد بود.  با استفاده از نازل های متفاوت می توانید شکل پاشش را تغییر دهید.

نحوه صحیح استفاده از کارواش

انواع واتر جت برای آبی که وارد می شود محدودیت دمایی دارد و نباید آب با دمای بالاتر از مقدار تعیین شده وارد آن شود. حداکثر دمای تعیین شده برای دمای آب ورودی به کارواش معمولا 40 درجه سانتی گراد است. وارد کردن آب با دمای زیاد به داخل این دستگاه ممکن است باعث آسیب رسیدن به قسمت های حساس آن شود.

تا نزدیکی های محدوده دمایی بهتر است دمای آب ورودی را افزایش دهید تا موجب تمیزی بهتر آلودگی ها شده و سطح را ضد عفونی کند.

در برخی از نمونه های این دستگاه امکان گرم کردن آب وجود دارد که با استفاده از تنظیمات مربوطه می توانید آب را تا دمای دلخواه گرم کنید و از آن برای شستن استخر، نرده های حیاط و ... استفاده کنید.

استفاده طولانی مدت از کارواش خانگی در طول روز ممکن است باعث خرابی زود هنگام آن شود بهتر است با هر بار استفاده مقداری به این وسیله استراحت دهید و بعد از آن دوباره آن را روشن کنید.

در صورتی که فکر می کنید فشار آب کم است می توانید با عوض کردن نازل فشار بیشتری را به دست بیاورید.

شرکت های تولید کننده کارواش بسیار زیاد می باشند که در سراسر دنیا فعالیت دارند. می توان در بین این شرکت ها به معروف ترین آنها کارچر اشاره کرد و در بین شرکت های چنی که در ایران فعالیت دارند می توان به رونیکس، آروا، توسن، هوم لایت اشاره کرد.

 

نظرات

 
 
Captcha